Programme for Cognitive Futures in the Humanities (24th to 26th April)


cog-futuresThe programme is now available for the international conference Cognitive Futures in the Humanities, running from 24th to 26th April. The conference will explore new ways of working in the arts and humanities that respond to concepts developed in the sciences of mind and brain. Registration starts from £35, or contact Peter Garratt for other enquiries. To download the full programme, click here.

Thursday, 24 April

09.00 – 09.30 WELCOME (Ken Wade Lecture Theatre)

09.30 – 10.45 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
DAVID HERMAN (U of Durham)
Animal Minds Across Discourse Domains

10.45 – 11.15 COFFEE BREAK (Derman Christopherson Room)

11.15 – 12.45 PANEL SESSION A

A1: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: ALAN RICHARDSON (Boston College)
Anna Pleshakova (U of Oxford)
Metaparody in Contemporary Russia
Andrei Ionescu (U of Padua)
Can Literature Make Us Better Cognitive Scientists? Towards a Pragmatics of Reading and
Interpretation
Marina Grishakova (U of Tartu)
Naturally Complex Narrative Minds: ‘Hybridity’ and ‘Complexity’ as Nomadic Concepts

A2: EMBODIED & EXTENDED MIND (ES228)
CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)
Ben Morgan (U of Oxford)
Cultures of Mindreading: Why the Messiness of Novels Makes for Better Phenomenology
Brook Miller (U of Minnesota, Morris)
Embodied Cognition and Psychological Realism
Doreen Triebel (Friedrich Schiller U, Jena)
The Obscured Fictional Mind: Readers’ Mentalizing and Empathic Responses to Opaque
Characters

A3: PERFORMANCE (ES229)
CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)
Vanille Roche-Fogli (U of Paris III)
Presence on Stage, Embodied Mind or Mindful Body: An Interdisciplinary Approach to Acting
and Neuroscience
Christopher de Selincourt (Cardiff Metropolitan U)
Intermediaries’ Knowledge of Cinematic Heuristics
Pil Hansen (U of Toronto)
Memory, Skill, and Effort in Performance Generating Systems

A4: GENERAL SESSION (ES230)
Ronald Hünneman (U of Groningen)
Does Reading Undermine Mind-Reading?
Paul Armstrong (Brown U)
How Historical is Reading? What Book History Can Learn from Neuroscience
Franziska Hartung (Max Planck Institute, Nijmegen)
Getting Under Your Skin: The Role of Perspective in Narrative Comprehension

A5: GENERAL SESSION (ES231)
Lars Bernaerts (Ghent U)
Experience, Comprehension, Interpretation: Levels of Reading in Cognitive Literary Studies
Matt Owen (U of British Columbia)
Authorship, Biography and Reading
Nathalie Schwering (Johannes Gutenberg U, Mainz)
Author, Text, and Reader: An Interactive Moral Relationship

12.45 – 14.00 LUNCH (Derman Christopherson Room)

14.00 – 15.30 PANEL SESSION B

B1: PERFORMANCE (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)
Dee Reynolds (U of Manchester), Matthew Reason (York St John U) & Corinne Jola (Abertay U)
Spectators’ Aesthetic Experiences of Sound and Movement in Dance Performance
Cécile Guédon (U of Groningen)
Kinesthetic Empathy and (Quiet Dance) Steps: Towards a Relational Aesthetics in Dance
Carla Fernandes (New U of Lisbon)
Performing Arts and Mental Spaces: Digging into a Contemporary Choreographer’s Creative
Universe

B2: STORYWORLDS (ES228)
CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)
Adam Glaz (Maria Curie-Skłodowska U, Lublin)
Though This Be Virtual, Yet There is Meaning In’t: Virtuality, Language, and Science Fiction
Louise Nuttall (U of Nottingham)
Alternative Minds in Science Fiction
Arwa Hasan (U of Nottingham)
Unrealized Utopian Textworlds in Dystopian Narratives

B3: CULTURE & PATHOLOGY (ES229)
CHAIR: VYVYAN EVANS (Bangor U)
Elena Semino (Lancaster U)
Language and the Phenomenology of Psychosis in an Autobiographical Narrative
Rachel Gunn (U of Birmingham)
On the Difficulty of Defining Delusion
Ilona Roth (Open U)
Imagining Differently: The Cognitive Style in Autism

B4: GENERAL SESSION (ES230)
Janet Blatter (Independent)
Visual Discourse And Cognition In Collaborative Storyboarding: An Interdisciplinary Approach To
Real-World Design Problem Solving
Nathan Heuer & BA Harrington (Indiana U of Pennsylvania)
Beyond Intuition: Cognitive Software in Studio Art Instruction
Teemu Ikonen (U of Tampere)
The Temporality of Writing and Reading in Experimental Film: A Cognitive Approach
Anne Carruthers (Newcastle U)
The Frame of the Uterus as Premises for Perception in Maria Full of Grace and Juno

B5: GENERAL SESSION (ES231)
Tiina Onikki-Rantajaasko & Minna Jaakola (U of Helsinki)
The Construed Reader and Cognitive Text Analysis
Billy Clark (Middlesex U)
Reading, Writing and Positioning: Inferring and Implying Influence
Mark Bruhn (Regis U)
Blends are Ends, Ends are Means: Intention as Systemic Constraint in Conceptual Blending
Katie Hoemann (Bangor U)
A Comparative Application of the Principled Polysemy Model

15.30 – 16.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

16.00 – 17.30 PANEL SESSION C

C1: EMBODIED & EXTENDED MIND (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)
John Haworth (U of Bolton)
Well-being, Enjoyment, and Creativity
Monika Jaeckel (Independent)
Touching Upon the World in Jumping – Jumping to Touch the World
Lizzie Stewart (U of Nottingham)
Embodiment in Yoga Nidra

C2: STORYWORLDS (ES228)
CHAIR: IAN HENDERSON (King’s College London)
Dorin Smith (Brown U)
On the Gothic Feeling: The Importance of Erasmus Darwin for Charles Brockden Brown
Fernanda Mota Alves (U of Lisbon)
Reading the Silences: Meaning(s) of the Unsaid in W. G. Sebald’s The Emigrants
Shao-Hua Wang (U of Oxford)
Phenomenological City: Perceiving, Embodying, and Writing in Charles Baudelaire

C3: GENERAL SESSION (ES229)
Olivier Couder (Free U of Brussels)
Cognitive Poetics and the Literary Absurd
Gábor Simon (Eötvös Loránd U, Budapest)
On Anaphoric Functioning of Rhyme – The Case of Sloppy Identity
Anne Päivärinta (U of Tampere)
Negative Embodiment and the Rhetoric of Distancing in Dylan Thomas’s War Elegies
Aleksandra Hernandez (U of Notre Dame)
Cognitive Ecology in Wallace Stevens’s Poetry

C4: GENERAL SESSION (ES230)
Rachel Ramsey (Northumbria U)
Individual Variation of the Senses of Polysemous Spatial Words
Thora Tenbrink (Bangor U)
Cognitive Discourse Analysis: A Method for Addressing Cognitive Processes and Concepts
Olga Yokoyama (UCLA)
Dangling Participles
Josko Zanic (U of Zadar)
The Cognitive Network Behind a Proper Name

C5: GENERAL SESSION (ES231)
David Miall (U of Alberta)
‘Annihilation of Self’: The Cognitive Challenge of the Sublime
Tania Vivera (St Teresa’s College, Kerala)
Touch and Tell: Cognitive Empirical Study of Tactile Reading Experience
Daniel Irving (Stony Brook U)
Reading-in-the-Body, Reading-in-the-World: A Dynamic Systems Approach to Narrative Theory

17.30 – 18.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
ALAN RICHARDSON (Boston College)
Imagination: Literary and Cognitive Intersections

18.30 – 19.30 RECEPTION (Derman Christopherson Room)

Friday, 25 April

09.15 – 10.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
MARK ROWLANDS (U of Miami)
Memory, Embodied and Embedded: Perspectives from Science, Literature, and Poetry

10.30 – 11.00 COFFEE BREAK (Derman Christopherson Room)

11.00 – 12.30 PANEL SESSION D

D1: EMBODIED & EXTENDED MIND (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)
Iris Fischer (U of Kansas)
Charles Peirce and Antonio Damasio: Two Views of Embodied Cognition
Laura Cariola (Lancaster U)
Embodied Cognition in Barrier Personalities
Barbara Dancygier (U of British Columbia)
Embodiment and Viewpoint in Visual and Textual Imagery

D2: STORYWORLDS (ES228)
CHAIR: MERJA POLVINEN (U of Helsinki)
Renata Gambino & Grazia Pulvirenti (U of Catania)
Figuring Consciousness: Shadows and Zombies in German Literature
Jaya Shrivastava (Indian Institute of Technology, Indore)
‘New Life in the Midst of Devastation’: Natural and Unnatural Narrative of Colson Whitehead’s
Zone One
Ulf Cronquist (Gothenburg U)
Sublime Text/Everyday Mind: Cognitive Poetics at the Crossroads?

D3: PERFORMANCE (ES229)
CHAIR: ELLEN SPOLSKY (Bar Ilan U)
Robert Shaughnessy (U of Kent)
In Time with Shakespeare: Actors, Audiences, and Entrainment
Laura Seymour (King’s College London)
Doth Not Brutus Bootless Kneel?: Cognitive Kinaesthetics and Secular Authority
Naomi Rokotnitz (Tel Aviv U)
‘A Woman Whose True Self is Screaming with Despair’: Passion Play and Affective Truth

D4: GENERAL SESSION (ES230)
Ana Abrantes (Catholic U of Portugal)
Literature, Cognition, and the Experience of Empathy
Renata Brosch (U of Stuttgart)
Counterfocalization and Empathy: The Example of Emma Donoghue’s Room
Adam Lively (Royal Holloway)
Writing Consciousness

D5: GENERAL SESSION (ES231)
Julia Dominguez (Iowa State U)
Mental Time Travel in Don Quixote: Memory and Imagination in Cervantes
Sowon Park (U of Oxford)
The Cognitive Future of Unconscious Memory
Vera Tobin (Case Western Reserve U)
The Case of the Cursed Clue: On Recognition, Unreliability, and Elements of Surprise

12.30 – 13.30 LUNCH
FILM SCREENING (Ken Wade Lecture Theatre)
‘Imagining Autism’
Introduced by Nicola Shaughnessy (U of Kent)

13.30 PANEL SESSION E

E1: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)
James Carney (U of Oxford)
The Experimental Paradigm in Cognitive Humanities: Assessing the Role of Theory of Mind in
Genre Fiction
William Fear (Birkbeck)
Narrative as Process and Artefact and Some Implications
Pascal Niklas (University Medical Centre, Mainz)
Cognitive Poetical Reductionism and Empirical Aesthetics

E2: STORYWORLDS (ES228)
CHAIR: DAVID HERMAN (U of Durham)
Nigel McLoughlin (U of Gloucestershire)
Towards a Cognitive Poetic Framework for the Analysis of Ambiguity
Andrea Macrae (Oxford Brookes U)
Cognitive Processing of Perspective in Fiction
Melba Cuddy-Keane (U of Toronto)
Narrative Description, Deictic Shifts, and Projected Allocentric Seeing

E3: PERFORMANCE (ES229)
CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)
Rhonda Blair (Southern Methodist U)
Inner Image/Outer Action: Cognitive Science and Michael Chekhov’s Approach to Acting
Sebastian Rimehaug (Case Western Reserve U)
Displaced voices: Relevance and Frame Blending in Brecht’s The Caucasian Chalk Circle
Angeliki Vakaris-Martin (U of Kent)
Positive Emotion and Cognition in the Spectating of Aristophanic Comedy

E4: GENERAL SESSION (ES230)
Marco Caracciolo (U of Groningen)
The Kinesthetics of Narrative Temporality
Peter Walters (U of Sheffield)
Comprehension and Tracking: Moves Towards Personal Grammars of Narrative
Siim Sorokin (U of Tartu)
Finding the Ties, Minding the Minds: Collaborative Sense-Making Complexities of Lost and
Breaking Bad

E5: GENERAL SESSION (ES231)
Michaela Schrage-Frueh (U of Mainz)
Dreaming Minds and Their Relevance for Cognitive Literary Studies
Leon de Bruin (Radboud U, Nijmegen)
The Cognitive Science of Cultural Conservatism

15.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

15.30 – 17.00 PANEL SESSION F

F1: AESTHETICS & SPECTATORSHIP: COGNITION IN TIME AND SPACE (Ken Wade Lecture
Theatre)
Amy Cook (Indiana U)
Building Character: The Aesthetic Experience and Cognitive Casting
John Lutterbie (Stony Brook U)
Time-Based Aesthetics: Castellucci and Smithson
Nicola Shaughnessy (U of Kent)
Beautiful Otherness and Conceptual Neuroaesthetics: Materializing Atypical Imaginations
Through Experiments in Performance

F2: STORYWORLDS (ES228)
CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)
Merja Polvinen (U of Helsinki)
Formative Fictions and Cognitive Science
Marco Bernini (U of Durham)
Transparent Minds? A Cognitive Defence of the Exceptionality of Fiction
Richard Walsh (U of York)
Literary Narratology as an Interdiscipline

F3: CULTURE & PATHOLOGY (ES229)
CHAIR: MATT HAYLER (U of Exeter)
Emily Troscianko (St John’s College, Oxford)
Bodies, Brains, and the Literature of hunger
(cont.)

Richard Finn (U of Sheffield)
The Embodied Mind in Graphic Narrative Depictions of Psychological Distress
Davide Caputo (U of Kent)
Watching the Life of the Mind: Creative Endeavour and Psychopathology in Barton Fink and The
Shining

F4: GENERAL SESSION (ES230)
Michael Burke (Utrecht U)
Cognitive Rhetoric in the Age of Neuroscience
Douglas Guilbeault (U of British Columbia)
The Role of Gesture in Viewpoint Persuasion
Massimo Salgaro (U of Verona)
The Effects of Rhetorical Figures in Literary Reading

F5: GENERAL SESSION (ES231)
Anthony Koth (Rice U)
‘I’m Not Gay, I’m Homosexual. There is a Difference’: A Semantic Analysis of Synonymy
Irina Ubozhenko (National Research U, Moscow)
The Cognitive Research of Language Creativity: The Case of Accountability Concept in Bilingual
Political Discourse
Guisy Gallo (U of Calabria)
The Effects of Rhetorical Figures in Literary Reading

17.00 – 18.00 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
PATRICIA WAUGH (U of Durham)
Title TBC

19.30 CONFERENCE BANQUET (Durham Castle)

Saturday, 26 April

09.15 – 10.30 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
VYVYAN EVANS (Bangor U)
Lightning Strikes! New Tools for Cognitive Poetic Analysis

10.30 Coffee Break (Derman Christopherson Room)

11.00 – 13.00 PANEL SESSION G

G1: KINESIS AND LITERATURE (Ken Wade Lecture Theatre)
Kathryn Banks (U of Durham)
Guillemette Bolens (U of Geneva)
Terence Cave (St John’s College, Oxford)
Timothy Chesters (U of Cambridge)

G2: EMBODIED & EXTENDED MIND (ES228)
CHAIR: MICHAEL WHEELER (U of Stirling)
Miranda Anderson (U of Edinburgh)
Fission-fusion Cognition in the Renaissance
Victori Loughlin (U of Antwerp)
First-Wave Extended Mind
Tom Roberts (U of Exeter)
Extended Affectivity
Dirk Van Hulle (U of Antwerp)
Genetic Criticism and the Extended/Extensive Mind

G3: GENERAL SESSION (ES229)
(A) AMBIGUITY
Laurie Maguire, Felix Budelman & Ben Teasdale (U of Oxford)
Ambiguity and Audience Response
(B) BAYESIANISM
Karin Kukkonen (U of Turku)
Tangled in Bayes’s Nets: Embodiment and Emotions in the Bayesian Brain
Richard Hill (Johannes Gutenberg U, Mainz)
Why Be Bayseian?

G4: INTERDISCIPLINARITY (ES230)
CHAIR: MARK TURNER (Case Western Reserve U)
Freya Vass-Rhee (U of Kent)
Disconcerted Senses, Or One Way to Make the Cognitive Humanities More Difficult
Matt Hayler (U of Exeter)
Another Way of Looking: Digital Technologies and How They Change the World
Krista Leškēviča (U of Latvia)
Collaborative Recall and Extended Identity in Twitter Communication
Segolene Tarte (U of Oxford)
Cognition and the Digital: Embodied Digital Interactions in the Study of Ancient Textual Artefacts

13.00 LUNCH (Derman Christopherson Room)

14.00 – 15.00 ROUNDTABLE: INTERDISCIPLINARITY (Ken Wade Lecture Theatre)
CHAIR: PETER GARRATT (U of Durham)
Ian Henderson (King’s College London)
Ellen Spolsky (Bar Ilan U)
Mark Turner (Case Western Reserve U)
Michael Wheeler (U of Stirling)

15.00 REFRESHMENT BREAK (Derman Christopherson Room)

15.30 – 16.45 PLENARY SPEAKER (Ken Wade Lecture Theatre)
ALAN PALMER (Independent)
Optimists and Pessimists: Different Views on Other Minds

16.45 CLOSING ADDRESS

The conference is supported by the Department of English Studies, the Faculty of Arts and Humanities, and the Arts and Humanities Research Council. It is organised by Dr Peter Garratt.

Advertisements

What do you think? Share your thoughts below.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s